Ortanca Restoran, Beta Home Gölevi misafirlerine, benzerlerinden daha farklı ve özel bir kahvaltı deneyimi yaşatma amacıyla Haziran 2017’de kuruldu.

Kısa sürede, sunduğu “Özel Beta Home Gölevi serpme kahvaltısı” büyük beğeni topladı ve kahvaltı için otel dışından gelen misafirleri de kabul etmeye başladı. Bu süreçte, müşterilerin büyük çoğunluğu kendisini burada evinde hissettiğini söylemeye başlamıştı.

Başlangıçta, sadece villalarında konaklayan misafirlerine özel lezzetler sunmaya devam eden Ortanca Restoran, artık dışardan gelen misafirlerine de rezervasyonlu öğlen ve akşam yemeği servisi veriyor. Gulaş, naneli fırın kuzu, kağıtta balık, tahinli fıstıklı köz kırmızı biber salatası ve balkabaklı kup, en beğenilen kış lezzetleri arasında.

Şef Doğan AnapaŞebnem İkiışık Anapa ile birlikte kurucusu olduğu Ortanca Restoranın felsefesini şu şekilde özetliyor.

Ev yapımı duygusu, taze ve özgün malzeme, sürprizli lezzetler“.

Özel Beta Home Gölevi serpme kahvaltısında her şey doğal.

Acılı soslar ve arka bahçenin mahsulu meyvelerden yapılan reçeller ev yapımı.

Erken hasat zeytinyağı, Çanakkale’den geliyor.

Sucuklar özel sipariş üzerine kurutuluyor.

Peynirler özel bir mandırada ürettiriliyor, tereyağ, gezen tavuk yumurtası, yazın kokulu domatesleri ve kütür biberleri Akseki yaylasından geliyor.

Mevsim sebze ve meyveleri, Sapanca pazarından tedarik ediliyor.

Ortanca restoranda, limonlu haşhaşlı kek, fudge browni, portakallı milföy, tarçınlı çörek, sebzeli quiche, armutlu bademli muffin, brioche ekmeği gibi ağız sulandırıcı fırın ürünlerini de tatmak mümkün. Fırınlanmış ekmek üzeri kaşar-sucuk ise, her zaman serpme kahvaltının içinde bulunan bir hafta sonu klasiği.

Ortanca Restoran, yeşilliklerin arasından fışkıran ortancalarla çevrili rahat atmosferi, ruhunuzu sakinleştiren göl manzarası ve sabahları restoranı dolduran yumuşak klasik müziğiyle, sizi tatlı bir hafta sonu keyfine davet ediyor.

DOĞAN ANAPA

On beş yılını film sektörüne verip birçok başarılı reklam filmine yönetmen olarak imza atan Doğan Anapa, keyifli sohbetlerin yapıldığı uzun, lezzetli sofraların etrafında büyüdü. Dedesi, anneannesi ve annesi hepsi ayrı ayrı özel aşçılar olan Doğan Anapa, onların rahle-i tedrisatından geçti. Her yemeğin, aslında bir film gibi hikayesi olduğuna inanan Doğan Anapa, görseliği güçlü, tabak ve sofraların insana daha çok keyif verdiğini düşünüyor.

İstanbul Nişantaşı’nda, Kantin gibi saygın işletmelerde çalışıp arkasından fırıncılık alanında deneyimler kazandıktan sonra, şefliğini ve işletmeciliğini yaptığı “Crostini” isimli gurme lezzetler dükkanını kurdu. Crostini, bir çok gurme yiyecek festivalinde büyük beğeni topladı.  Oğulları Rüzgar’ı, doğal ve şehir hayatından uzakta büyütmeye karar veren Doğan Anapa, eşi Şebnem İkiışık Anapa ile birlikte Haziran 2017’de Sapanca‘ya yerleşti.

Ve Ortanca Restoran‘da leziz şeyler üretmeye devam ediyor.