Sevgili Misafirlerimiz,

Beta Home Gölevi Ortanca Restoran’ın şefi olarak ekibimle birlikte amacımız, bu güzel doğada sizlere benzersiz bir yemek deneyimi yaşatmak.

Birinci sınıf, mevsimsel malzeme seçimi ve lezzet biçim için en önemli iki nokta. Sos mutfağını seviyoruz, mutfağımızı modern akdeniz mutfağı olarak tanımlayabiliriz. Sürprizli lezzetlere yer vermekten keyif alıyoruz, sürekli yeni lezzetler araştırıp keşfedip deneyerek daha lezzetliye ve daha estetiğe ulaşmayı hedefliyoruz.

Doğanın bize sunduğu mevsim meyve sebzelerini taze taze pazardan alıyoruz. Kahvaltı peynirlerimizi, Kaya Çiftliği ve Adapey’den, artisan keçi peynirlerimizi Miralem Peynirleri’nden tedarik ediyoruz. Etlerimizi kasabımız Balıkesir’den getiriyor. Göl alabalığından börek yapıyoruz. Diğer balıklarımızı Metro Gross Market’den tedarik
ediyoruz. Sızma zeytinyağımız Kırkağaç’dan geliyor. Ekşi maya ekmeklerimizi Sapanca Lullus’dan tedarik ediyoruz.

Yoğurdumuzu kendimiz mayalıyoruz. Hamburger ekmeklerimizi kendimiz yapıyoruz. Yumurtalarımızı Akseki yaylasından Orhan abi getiriyor. Kahvaltıda sunduğumuz reçeller ve acılı sosumuzu kendimiz yapıyoruz.

Ana yemek ve mezelerde bahçenin meyvelerinden faydalanıyoruz. Browni ve diğer çikolatalı tatlılarımızda, butik çikolata üreticisi Bühler’in çikolatalarını kullanıyoruz. Fermante ürünlerimizi ve turşularımızı eşim Şebnem yapıyor. Ağzınızın tadı hep yerinde olsun. Soframıza hoşgeldiniz.

Herkese lezzetli bir yolculuk dileriz.

Doğan Anapa

DOĞAN ANAPA

On beş yılını film sektörüne verip birçok başarılı reklam filmine yönetmen olarak imza atan Doğan Anapa, keyifli sohbetlerin yapıldığı uzun, lezzetli sofraların etrafında büyüdü. Dedesi, anneannesi ve annesi hepsi ayrı ayrı özel aşçılar olan Doğan Anapa, onların rahle-i tedrisatından geçti. Her yemeğin, aslında bir film gibi hikayesi olduğuna inanan Doğan Anapa, görseliği güçlü, tabak ve sofraların insana daha çok keyif verdiğini düşünüyor.

İstanbul Nişantaşı’nda, Kantin gibi saygın işletmelerde çalışıp arkasından fırıncılık alanında deneyimler kazandıktan sonra, şefliğini ve işletmeciliğini yaptığı “Crostini” isimli gurme lezzetler dükkanını kurdu. Crostini, bir çok gurme yiyecek festivalinde büyük beğeni topladı.  Oğulları Rüzgar’ı, doğal ve şehir hayatından uzakta büyütmeye karar veren Doğan Anapa, eşi Şebnem İkiışık Anapa ile birlikte Haziran 2017’de Sapanca‘ya yerleşti.

Ve Ortanca Restoran‘da leziz şeyler üretmeye devam ediyor.